مرکز پاورپوینت اکران

پاورپوینت مهندسی پاورپوینت پزشکی پاورپوینت انسانی پاورپوینت درسی پاورپوینت هنر پاورپوینت آموزشی پاورپوینت عمومی

اطلاعیه فروشگاه

در صورت بروز هرگونه مشکل در خرید فایل، داشتن سوال، پیشنهاد، انتقاد، مشاهده فایل انحصاری خود در فروشگاه و نیز سفارش ساخت پاورپوینت جدید، به شماره تلفن 09141594468 پیامک بزنید تا سریعا رسیدگی شود.

پاورپوینت اجتناب از خطای روانی در تصمیم‌گیری - 9 اسلاید

پاورپوینت اجتناب از خطای روانی در تصمیم‌گیری - 9 اسلاید

پاورپوینت اجتناب از خطای روانی در تصمیم‌گیری

پاورپوینت اجتناب از خطای روانی در تصمیم‌گیری

پاورپوینت اجتناب از خطای روانی در تصمیم‌گیری

پاورپوینت اجتناب از خطای روانی در تصمیم‌گیری

تصور نمایید که در حال تحقیق بر روی یک محصول بالقوه هستید. شما فکر می‌کنید که بازار در حال رشد است، و در بخشی از تحقیق خود، اطلاعاتی را یافته‌اید که با این اعتقاد سازگاری دارد.

پاورپوینت اجتناب از خطای روانی در تصمیم‌گیری

 

در نتیجه، شما به این می‌رسید که این محصول مناسب خواهد بود، و با حمایت یک کمپین بازاریابی وسیع آن را راه‌اندازی می‌نمایید.

با این حال، محصول شکست می‌خورد. بازار گسترش نیافته است، و کمتر از انتظار شما مشتری وجود دارد. شما نمی‌توانید برای پوشش هزینه‌های خود، به تعداد کافی از محصولتان بفروشید و ضرر می‌کنید.

در این سناریو، تصمیم شما متاثر از خطای تصدیق بود. در این خطا، شما اطلاعات بازار را در جهتی تفسیر نمودید که تصورات شما ان را تایید می‌کرد-به جای آنکه واقعیت آن را ببینید- و در نتیجه شما دچار خطای تصمیم‌گیری شدید.

سوگیری تصدیق یکی از خطاهای فراوان روانی است، که همه ما در تصمیم‌گیری مستعد آن هستیم. در این متن، برخی از انواع متداول چنین خطاهایی را بررسی کرده، و به شما خواهیم گفت که برای اجتناب از آنها چه کار باید انجام دهید.

 

پاورپوینت اجتناب از خطای روانی در تصمیم‌گیری

 

سوگیری روانی چیست؟

روانشناسان دانیل کانمان، پل اسلوویک، و آموس تورسکی مفهوم سوگیری روانی را در اوایل دهه 1970 معرفی نمودند. آنها یافته‌های خود را در کتابشان؛ «قضاوت تحت عدم قطعیت» در سال 1982 منتشر نمودند.

آنها توضیح دادند که سوگیری روانی –که سوگیری شناختی نیز گفته می‌شود- تمایل به تصمیم‌گیری یا اتخاذ اقدامی در راهی غیرمنطقی است. به عنوان نمونه، شما ممکن است ناخودآگاه از داده‌های گزینشی استفاده کنید، یا ممکن است احساس نمایید برای تصمیم‌گیری از طرف همکاران قدرتمند تحت فشار هستید.

سوگیری روانی در مقابل احساس عمومی و روشن، و قضاوت اندازه‌گیری‌شده قرار دارد. که ممکن است منجر به از دست رفتن فرصت‌ها و گرفتن تصمیمات ضعیف شود.

سوگیری‌های روانی مشترک

 

1-سوگیری تصدیق

سوگیری تصدیق زمانی اتفاق می‌افتد که شما به اطلاعاتی توجه می‌کنید که از عقاید فعلی شما حمایت کرده، و داده‌هایی که مخالف با آنچه باور دارید را رد می‌کند. این می‌تواند منجر شود که شما تصمیماتی مغرضانه اتخاذ نمایید، چرا که شما تمام اطلاعات مرتبط را لحاظ نکرده اید.

در مطالعه‌ای در سال 2013 به این نکته پی‌برده شد که سوگیری تصدیق می‌تواند بر روی راهی که مردم آمار را مشاهده می‌کنند تاثیر بگذارد. نویسندگان گزارش نمودند که مردم تمایل به پی‌بردن به اطلاعاتی از آمار دارند که از باورهای فعلی‌شان حمایت می‌کند، حتی زمانی‌که داده‌ها با نگرشی مخالف همخوانی داشته باشند. که باعث می‌شود زمانی‌که شما نیاز به تصمیم‌گیری مبتنی بر آمار دارید، سوگیری تصدیق یک مشکل بالقوه جدی را ایجاد کند.

چگونه از سوگیری تایید جلوگیری نماییم؟

راه‌هایی را برای به چالش‌کشیدن آنچه فکر می‌کنید و می‌بینید بیابید. اطلاعاتی را از منابع گسترده جستجو کرده، و از رویکردی مانند شش کلاه تفکر با در نظرگرفتن شرایط از دیدگاه‌های چندگانه استفاده نمایید.

 روش دیگر، بحث در مورد افکار خود با دیگران است. خودتان را در محاصره گروه متنوعی از مردم قرار دهید، و از شنیدن دیدگاه‌های مخالف نترسید. شما همچنین می‌توانید به دنبال افراد و اطلاعاتی بگردید که نظرات شما را به چالش می‌کشند، یا فردی را در تیم خود در نظر بگیرید که نقش «مدافع شیطان» را برای تصمیمات مهم بازی کند.

 

2-خطای لنگر

این سوگیری تمایل به پرش برای نتیجه‌گیری است که برپایه قضاوت نهایی ناشی از اطلاعات بدست‌آمده در مراحل اولیه از فرآیند تصمیم‌گیری می‌باشد.

این خطا به عنوان سوگیری «برداشت اول» نیز درنظر گرفته می‌شود. وقتی شما یک تصویر اولیه از یک شرایط در خود شکل می‌دهید، سخت است که به دیگر احتمالات توجه کنید.

چگونه از خطای لنگر اجتناب کنیم؟

لنگر ممکن است زمانی اتفاق بیافتد که شما برای یک تصمیم‌گیری عجولانه، تحت فشار هستید، یا اگر شما یک تمایل عمومی به عجله نمودن داشته باشید.

بنابراین، برای جلوگیری از آن، سابقه تصمیم‌گیری خود را بررسی کنید، و فکر کنید در مورد اینکه آیا در گذشته در قضاوت‌هایتان عجله کرده‌اید؟

سپس، برای یک تصمیم‌گیری آرام زمان ایجاد کنید، و برای درخواست زمان طولانی‌تر خود را آماده کنید، اگر احساس می‌کنید برای یک تصمیم‌گیری سریع تحت فشار هستید. (اگر کسی برای یک تصمیم به شدت در حال فشارآوردن باشد، این می‌تواند نشانه آن باشد که چیزی در حال هل‌دادن آنهاست در مقابل با بهترین مصالح شما)

همچنین می‌توانید ابزار «نردبان استنتاج» را جهت یافتن اطلاعات بیشتر در مورد مراحل فکرکردن، مطالعه نمایید. این می‌تواند به شما اطمینان دهد که شما تصمیمات کامل و سنجیده‌ای را اتخاذ نموده اید.

 

3-سوگیری اعتماد به نفس بیش از حد

این خطا زمانی اتفاق می‌افتد که شما بیش از حد به دانش و نظرات خود اعتماد داشته باشید. همچنین ممکن است شما به این باور داشته باشید که سهم شما از تصمیم‌گیری از آن چیزی که در واقع هست باارزش‌تر است.

شما ممکن است این سوگیری را با لنگر ترکیب نمایید، بدین معنی که شما براساس احساسات عمل می‌کنید، زیرا شما یک دیدگاه غیرواقعی از توانایی تصمیم‌گیری خود دارید.

در یک مطالعه در سال 2000، محققان دریافتند که کارآفرینان به احتمال زیاد سوگیری اعتماد به نفس زیاد را بیشتر از دیگر مردم نشان می‌دهند. آنها می‌توانند نقاط محدودیت دانش خود را بیابند، بنابراین ریسک کمتری را احساس می‌کنند. برخی در سرمایه‌گذاری‌هایشان موفق اند اما بسیاری نیستند.

چگونه با سوگیری اعتماد به نفس بیش از حد مقابله کنیم؟

سوالات زیر را درنظر بگیرید:

  • در موقع تصمیم‌گیری تمایل دارید که به چه منابع اطلاعاتی اعتماد کنید؟ آیا مبتنی بر واقعیت است یا به افکار شما تکیه دارد؟
  • چه فرد دیگری درگیر جمع‌آوری اطلاعات است؟
  • آیا اطلاعات به صورت نظام‌مند جمع‌آوری شده است؟

اگر به این شک کردید که ممکن است بصورت بالقوه به اطلاعات غیرقابل اعتمادی وابسته هستید، در مورد آنچه که می‌توانید برای جمع‌آوری داده‌های عینی و جامع انجام دهید، فکر کنید.

متن فوق تنها سه اسلاید از پاورپوینت اجتناب از خطای روانی در تصمیم‌گیری است؛

برای دانلود کل پاورپوینت اجتناب از خطای روانی در تصمیم‌گیری از لینک زیر استفاده کنید:پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 8,000 تومان
(شامل 20% تخفیف)
مبلغ بدون تخفیف: 10,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی
توجه: خرید کمتر از 10,000 تومان مشتری گرامی ، برخی بانک ها از جمله بانک ملت اجازه خرید اینترنتی با مبلغ کمتر از 10000 تومان را نمی دهند باتوجه به قیمت این محصول اگر در پرداخت مشکلی داشتید از کارت سایر بانک ها برای پرداخت استفاده کنید.

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
Avoiding-Psychological-Bias-in-Decision-Making_2103789_7649.zip2.3 MB